Základní informace o Koh Samui

Co se týče oblíbených ostrovů v Thajsku, Koh Samui může konkurovat pouze Phuket. S mezinárodním letištěm, spoustou lodních trajektů a téměř 500 hotely a penzióny zde v tomto koutku thajského království asi nezahlédnete místo, které by nebylo poznamenáno turistickým rozvojem. Pokud ovšem hledáte bílé, písčité pláže, tyrkysové moře a celodenní slunce, pak je Samui ta správná volba.

S více než miliónem návštěvníků ročně a nedostatečnou infrastrukturou je Koh Samui na bodu zlomu, přesto jeho rozvoj neustává. Široké pásy země jsou skupovány developery s cílem rychle vybudovat obrovské „luxusní“ obytné plochy – daleko od chaotického nepořádku charakteristického pro některé plážové komplexy. Prodej jedné nemovitosti za milion dolarů způsobil, že další developeři přilákáni vidinou velkých peněz bojují na Koh Samui o své místo. Ale ani pro turisty s batohem nebo cestovatele, kteří chtějí ušetřit, není Samui úplně zapovězená věc. Zvláště pak pláž Mae Nam má pro tuto klientelu vynikající penziony ve starém stylu, které mají svou hodnotu. Big Buddha je také sympatické místo, nicméně hluk letadel z nedalekého letiště může tuto atmosféru narušit. Průměrnou a vyšší cenovou hladinu má většina hotelů na na Chaweng a Lamai, i když Lamai je spíše takovou ošklivější sestrou Chaweng – pláž je nádherná, ale nabídka penzionů, hotelů a restaurací již tak dobrá není.

Jak se tam dostat

Na Samui je přímý let. Letenka není zrovna levná, ale zase je to ideální a nejrychlejší volba pro ty, kteří nemají moc času. Přímé lety z Bangkoku (Suvarnabhumi Airport) na Samui zajišťují Bangkok Airways. Anebo můžete letět na Surat Thani. Z letiště vás dopraví minibusy, které poskytují kyvadlovou dopravu do přístavu Donsak, odkud vyplouvají lodní trajekty.

Letiště Koh Samui

Mezinárodní letiště Samui je jedním z nejlepších a nejhezčích letišť v Thajsku (pokud ne v celé jihovýchodní Asii). Letiště je v soukromém vlastnictví a provozuje ho společnost Bangkok Airways. Nachází se mezi plážemi Bophut a Chaweng na severovýchodní části ostrova. Oficiálně bylo otevřeno v roce 1989 a jeho první verze měla silný tropický nádech stejně jako většina budov byla postavena z bambusů. Letiště bylo celkově zrekonstruované a rozšířené v roce 2004 a naštěstí neztratilo svůj tropický nádech. Dva terminály jsou otevřené (na letišti toho moc není kromě kanceláří a obchodů se suvenýry) a velkým množstvím tropických květin a rostlin, které letišti dodávají atmosféru dovolené.

Počasí a podnebí Koh Samui

Počasí na ostrově má tři odlišné období: suché, horké a deštivé. Thajsko se nachází mezi obratníkem raka a rovníkem (blíže k rovníku), čímž je jeho podnebí po celý rok teplé a vlhké. Vlhkost je obecně mezi 70 a 85 procenty a průměrná teplota je kolem 28°C. Koh Samui se nachází v Thajském zálivu a všem návštěvníkům z chladnějších zemí nabízí počasí, o kterém by jinak mohli jen snít. Počasí je většinou po celý rok dobré a jediné čeho se nemusíte bát je pocitu zimy. Optimální podmínky počasí jsou v období od prosince do konce srpna.

Cestování po ostrově

Doprava na ostrově není tak složitá díky mírným ale přiměřeným možnostem dopravy. Ostrov je pouze 25 kilometrů dlouhý a napříč má 21 kilometrů, takže většina cest po ostrově jsou velmi krátké. Většina možností dopravy, které jsou obvyklé pro hlavní turistické destinace v Thajsku si také našli cestu do Koh Samui, ačkoli existuje jedna nebo dvě význačné výjimky. Ostrov nemá na příklad žádné taxíky tuk tuk a ani žádnou řádnou autobusovou dopravu. Veřejná doprava Vás však může zavést na hlavní destinace a pro těžko přístupná místa je pronájem vozidel možný.

Co dělat na Koh Samui

Atrakce na ostrově jsou více než jen krásné pláže, pro které je ostrov znám, ačkoli jsou velmi lákavé. Pokud chcete přestávku od odpočívání na pláži, tak využijte jedinečné půvaby a kulturu ostrova. Zajímavosti ostrova se naklání spíše k nenápadné a přírodní části, která nejlépe vystihuje obecnou atmosféru ostrova. Proč byste se obtěžovali navštívit zábavný park, když celý ostrov je jedno velké hřiště? Místo toho si můžete užít opravdu pozoruhodná místa s historickým, kulturním a náboženským významem, stejně jako památky dech beroucí přírody. Pro trochu více zvláštností navštivte opičí show nebo hadí farmu.

Kde a co jíst na Koh Samui

Samotné množství a rozmanitost restaurací na ostrově zajišťuje, že na ostrově nikdy nebudete hladovět! Od lahodného místního občerstvení až po mezinárodní pětihvězdičkovou kuchyni, takže nabízí něco pro každého. Nezáleží na tom odkud jste nebo jaká jídla Vám chutnají, protože je určitě najdete někde na ostrově. Výběr restaurací, kaváren, pouličních stánků, plážových prodejců, pekáren a místních restaurací je obrovský. Vydejte se na pláž Chaweng za velkou koncentrací mezinárodně uznávaných restaurací nebo se zastavte v Lamai za kvalitním a cenově dostupným thajským jídlem. Luxusní stravování pod širým nebem na pláži osvětlené měsícem? Nebo v elegantní restauraci s živou kapelou? Nebo možná v restauraci na kopci s úžasným výhledem? Na ostrově jsou restaurace, které nabízejí toto, a ještě mnohem více.

Zábava na Koh Samui

Noční život na Koh Samui je známý tím, že patří mezi nejlepší v Thajsku, ne-li na světě. Večírky při úplňku jsou legendární a nepřetržitě lákají nekonečné davy návštěvníků, kteří touží po večírku na měkkém písku až do svítání. Bohatství a odlišnost diskoték, klubů a pivních barů je také lákadlem, které přináší mladé davy fanoušků. Existují různé druhy nočního života na ostrově. Vedle kyblíků levné whisky a levného piva jsou i gurmánské restaurace. Klasické thajské tance se nacházejí v krátké vzdálenosti od zápasů žen v bahně a proslulé kabaretní show jsou vždy hitem. Prohlédněte si našeho průvodce, co dělat a kam jít, když zapadne slunce.

Nakupování na Koh Samui

Při nakupování na ostrově přijdete na stovky výhod. Zatímco téměř každý kout ostrova má svůj obchod, který stojí za návštěvu, tak hlavními nákupními centry jsou Chaweng, Lamai a Nathon. Chaweng nabízí mnoho možností a Lamai má velkou řadu zvláštních malých obchodů, ale Nathon má obvykle nejlevnější nabídky. Thajsko je proslulé svými pochybnými kopiemi téměř všeho, od hodinek přes boty až k CD a nakupování na Koh Samui není žádnou výjimkou. Takové zboží můžete najít na malých místních trzích. Většina obchodních center nabízí pouze originální zboží a mají pevné ceny, ale smlouvat a vyjednávat můžete téměř všude jinde. Abyste dosáhli cen, se kterými budou všichni spokojení musíte být zdvořilí a přátelští.

Veškeré informace jsme připravili ve spolupráci s cestovní kanceláří Asie Online